The San Francisco Press Club’s 40th annual Greater Bay Area Journalism Awards were held at the Hilton SFO Airport Hotel on November 16. There were more than 300 entries this year from media professionals in TV, print, radio, digital media and public relations.

“We are here to celebrate the exceptional work you do throughout the year,” said San Francisco Press Club President Antonia Ehlers. “We know how hard you work–the late-night deadlines, breaking stories and the ever-changing pace of news. You do your best every day to tell your stories with honesty and integrity. This year, we had more entries for this contest than ever before. Your entries were judged by the press clubs of Milwaukee, San Diego, Orange County and Cleveland, and the judges certainly were impressed with your work!”

The crowd welcomed event emcee Tara Moriarty from KTVU news, 2017 Lifetime Achievement Award recipient David Louie from ABC 7, and San Francisco Press Club Service Award recipient, radio legend Peter Cleveland.

The Bill Workman News Writer Award for the best daily news story was given to Michael Barba from The San Francisco Examiner. Workman’s wife, Marla Lowenthal, was at the event.

The San Francisco Press Club is sponsored by SmallTownPapers, Inc.

“It was a wonderful evening for all,” Ehlers said. “Our board members were thrilled to recognize the media professionals who educate and inspire us every day.”

Here’s a list of all the winners in each of the 83 categories:


Jump to:  Overall Excellence Awards | Digital Media | Magazines/Trade Publications | Newspapers – Daily | Newspapers – Non-Daily | Radio | Television |


Overall Excellence Awards

Digital Media, Overall Excellence

First Place: Berkeleyside.com Staff, Frances Dinkelspiel, Lance Knobel, Emilie Raguso, Tracey Taylor, Berkeleyside.com

Second Place: Sonomaindependent.org Staff, Jonathan Greenberg, sonomaindependent.org

Third Place: India Currents Staff, Jaya  Padmanabhan, Nirupama Vaidhyanathan, India Currents

Magazines/Trade Publications, Overall Excellence

First Place: Santa Clara Magazine Staff, Steven Saum, Matt Morgan, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, DJ Stout, Santa Clara Magazine

Second Place: Climate Magazine Staff, J. Ennis Kirkland, Janet McGovern, Eric Lochtefeld, Climate Magazine

Newspapers-Daily, Overall Excellence

First Place: San Francisco Examiner Staff, San Francisco Examiner

Newspapers-Non-Daily, Overall Excellence

First Place: Silicon Valley Business Journal Staff, Cromwell Schubarth, Jennifer Elias, Jody Meacham, Lynn Stock, Doug Magill, Silicon Valley Business Journal

Second Place: San Francisco Business Times Staff, San Francisco Business Times

Third Place: San Francisco Weekly Staff, San Francisco Weekly

Radio/Audio-Non-Commercial, Overall Excellence

First Place: KALW News Department, “Crosscurrents: Context, Culture & Connections from Around the Bay Area,” KALW


Digital Media

Digital Media, Blog / Commentary

First Place: Nirupama Vaidhyanathan, “Why I will listen to Rush Limbaugh,” India Currents

Second Place: Cierra Webb, “Stop telling people they will be okay,” SFBay.ca

Digital Media, Breaking News

First Place: Frances Dinkelspiel, Lance Knobel, Natalie Orenstein, Emilie Raguso, Tracey Taylor, “Election 2016,” Berkeleyside.com

Second Place: Laura Waxmann, Joe Rivano Barros, Laura Wenus, “Five Alarm Fire Displaces Dozens at 29th and Mission,” Mission Local

Digital Media, Business/Technology Story

First Place: Ellen Huet, “The Humans Hiding Behind the Chatbots,” Bloomberg

Second Place: Kashmir  Hill, “How Nextdoor Reduced Racist Posts by 75%,” Splinter

Digital Media, Columns-Features

First Place: Mark MacNamara, Michael Zwiebach, Paul Kotapish, “Van Cliburn and the Cruelty of the Piano,” San Francisco Classical Voice (SFCV.org)

Second Place: Geetika Pathania Jain, Vamsee  Juluri, Ragini Tharoor-Srinivasan, “A Community’s Concerns: From portrayals, representations to youth struggles,” India Currents

Digital Media, Columns-News/Political

First Place: Jonathan Greenberg, “In Bypassing Warren As VP, Clinton Raises Risk Of Losing To Trump,” sonomaindependent.org

Second Place: Jonathan Greenberg, “Five 2016 Election Victories that Prove Sonoma County is ALREADY Great!,” sonomaindependent.org

Third Place: Jaya Padmanabhan, Nirupama Vaidhyanathan, “Questions of Affiliation and Electoral Choices,” India Currents

Digital Media, Columns-Sports

First Place: John  Murphy, “Serra’s Testa shines on big stage,” Prep2Prep.com

Digital Media, Feature Story / Light Nature

First Place: Alix Wall, “Rubicon Bakers rebuilds lives, bakes cakes,” Berkeleyside.com

Second Place: Ranjani Iyer Mohanty, “No Country for Gray People,” India Currents

Second Place: Jonathan Greenberg, “What I Learned from My Wise Uncle Leonard Cohen,” sonomaindependent.org

Third Place: Jamey Padojino, “San Jose’s Marti Malloy returns to Olympics,” Bay City News Service

Digital Media, Feature Story / Serious Nature

First Place: Ben Elgin Peter Robison, “How Despots Use Twitter to Hunt Dissidents,” Bloomberg

Second Place: Laura Wenus, “One Year After Deadly SF Mission Fire, Building Decays as Tenants Struggle,” Mission Local

Third Place: Walter Thompson, “How Urban Renewal Destroyed The Fillmore In Order to Save It,” Hoodline

Digital Media, Headline

First Place: Jesse Garnier, “SFBay headlines  2016,” SFBay.ca

Digital Media, Investigative Reporting

First Place: Kashmir Hill, “How An Internet Mapping Glitch Turned A Random Kansas Farm Into A Digital Hell,” Splinter

Second Place: Olivia  Zaleski, Peter Waldman, Ellen Huet, “Hampton Creek’s Sour Sales Tactics,” Bloomberg

Third Place: Frances Dinkelspiel, Emilie Raguso, “Homeless in Berkeley,” Berkeleyside.com

Digital Media, News Story

First Place: Emilie Raguso, “Berkeley police emphasize ‘culture of de-escalation,’“ Berkeleyside.com

Second Place: Joe  Rivano Barros, “Harassment and Backdoor Maneuvers Alleged in Aftermath of Police Shooting,” Mission Local

Third Place: Jamey Padojino, “What To Do With ‘Ghost Town’ Vallco Mall: 2 Ballot Measures Offer Different Approaches In Cupertino,” Bay City News Service

Digital Media, Photography / Feature

First Place: Scot Tucker, “Giants rookie outdoes Kershaw in shutout fashion,” SFBay.ca

First Place: Aaron Levy-Wolins, “Workers keep cable cars climbing for the stars,” SFBay.ca

Digital Media, Photography / Sports

First Place: Scot Tucker, “San Diego Padres vs San Francisco Giants,” SFBay.ca

Second Place: Scot Tucker, “49ers stall as Jets strike for overtime comeback win,” SFBay.ca

Third Place: Scot Tucker, “Panik pounces in 13th to keep Giants alive in NLDS,” SFBay.ca

Digital Media, Profile

First Place: Emilie Raguso, “Unstoppable: Berkeley cyclist’s miraculous recovery after crash that nearly killed her,” Berkeleyside.com

Digital Media, Series or Continuing Coverage

First Place: Frances Dinkelspiel, “The fall of Premier Cru,” Berkeleyside.com

Second Place: Julia Cheever, “PG&E Criminal Trial,” Bay City News Service

Third Place: Caroline Chen, “Innovations in Cancer,” Bloomberg

Digital Media, Sports Feature

First Place: John  Murphy, “Mom’s timing splendid as Killingsworth leads Serra,” Prep2Prep.com

Second Place: John  Murphy, “Reporter’s battle vs. bipolar disorder,” Prep2Prep.com

Third Place: Kalama Hines, “Manaea brings Samoan attitude from gridiron to diamond,” SFBay.ca

Digital Media, Videography

First Place: Dayvon Dunaway, Cierra Webb, Jesse Garnier, “Cam Newton signs Team Scot jersey at Super Bowl 50,” SFBay.ca

Second Place: Wendi  Jonassen, Yasmin  Nouh, Japhet Weeks, “Muslims Reflect on Trump,” Splinter


Magazines / Trade Publications

Magazines/Trade Publications, Business/Technology Story

First Place: Lauren Smiley, Jessi  Hempel, “Trouble in the House of Rothenberg,” Backchannel

Magazines/Trade Publications, Columns-Features

First Place: Emily Mangini, “FOOD by Emily Mangini,” Climate Magazine

Magazines/Trade Publications, Columns-News/Political

First Place: Steve Penna, Anne Callery, “As I was saying . …,” The Spectrum Magazine

Magazines/Trade Publications, Cover Design

First Place: Michael Collopy, Steven Saum, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, DJ Stout, “Come Together,” Santa Clara Magazine

Second Place: Greg Silva, “February/March 2016,” South Bay Accent

Third Place: Greg Silva, “December 2016,” South Bay Accent

Magazines/Trade Publications, Feature Layout Design

First Place: Greg Silva, “Food Lovers Guide,” South Bay Accent

Second Place: Steven Saum, Linda Degastaldi, Robert Zimmerman, Jane Hambleton, DJ Stout, “Let There Be Light,” Santa Clara Magazine

Third Place: Anna+Elena Balbusso, David DeCosse, Steven Saum, Jane Hambleton, DJ Stout, “Dr. Jerome,” Santa Clara Magazine

Magazines/Trade Publications, Feature Story / Light Nature

First Place: Monica Ehlers, Anne Callery, “Toffee Anyone?,” The Spectrum Magazine

Second Place: Pam Marino, “The Key to Happiness,” South Bay Accent

Third Place: Jonathan Allen, “The Road to State,” Traditions Magazine

Magazines/Trade Publications, Feature Story / Serious Nature

First Place: Walter Thompson, “The Fire Last Time,” San Francisco Magazine

Second Place: Steven Saum, Harold Gutmann, Matt Morgan, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, “Mission Critical,” Santa Clara Magazine

Third Place: Janet McGovern, “Thinking Outside the Bars,” Climate Magazine

Magazines/Trade Publications, Headline

First Place: Steven Saum, Matt Morgan, Ron Hansen, Jane Hambleton, DJ Stout, “Santa Clara Magazine Headlines,” Santa Clara Magazine

Second Place: Janet  McGovern, “Climate Magazine Headlines,” Climate Magazine

Magazines/Trade Publications, Photography / Feature

First Place: Kristóf  Hölvényi, Steven Saum, Matt Morgan, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, “World Refugee Day,” Santa Clara Magazine

Second Place: Colleen Sinsky, Steven Saum, Matt Morgan, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, “Where Are They Taking Us?,” Santa Clara Magazine

Third Place: J. Ennis Kirkland, “A Jazz Club With a Sports Twist,” Climate Magazine

Magazines/Trade Publications, Photography / Photo Series

First Place: J. Ennis Kirkland, “Out of Sight, Out of Mind: Our Garbage,” Climate Magazine

Magazines/Trade Publications, Profile

First Place: Robert Zimmerman, Steven Saum, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, DJ Stout, “Let There Be Light,” Santa Clara Magazine

Second Place: Lauren Smiley, “”The Revelations of Lady Murderface,”” Backchannel

Second Place: Steven Saum, Ron Hansen, Linda Degastaldi, Jane Hambleton, DJ Stout, “An American Story,” Santa Clara Magazine

Third Place: Susan Hathaway, “Back in Action,” South Bay Accent

Magazines/Trade Publications, Series or Continuing Coverage

First Place: Greg Wilson, Anne Callery, “Walking Redwood City,” The Spectrum Magazine

Magazines/Trade Publications, Sports Feature

First Place: Sam Farmer, Steven Saum, Ron Hansen, Sean McCabe, Jane Hambleton, “Them’s the Rules,” Santa Clara Magazine

Second Place: Jonathan  Allen, “WCAL Players of the Year,” Traditions Magazine


Newspapers – Daily

Newspapers-Daily, Breaking News

First Place: Joe Fitzgerald Rodriguez, “Video appears to show Uber self-driving car running red light in S.F.,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Columns-Features

First Place: Joel P. Engardio, “In My View,” San Francisco Examiner

Second Place: Vanessa Hua, “Vanessa Hua Column,” San Francisco Chronicle

Third Place: Malcolm Fleschner, “Culture Shlock,” Mercury News

Newspapers-Daily, Columns-News/Political

First Place: Joe Fitzgerald Rodriguez, “On Guard,” San Francisco Examiner

Second Place: Dave Price, “Dave Price column,” The Daily Post

Third Place: Joel P. Engardio, “In My View,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Columns-Sports

First Place: Jacob Palmer, “The Sideline,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Feature Layout Design

First Place: Ming Vong, “A dose of remedy: Counteracting a drug crisis,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Feature Story / Light Nature

First Place: Laura  Dudnick, “Never-before-seen letter details life in S.F. after 1906 earthquake,” San Francisco Examiner

Second Place: John Angell Grant, “”Slaughter City” a bloody good play,” The Daily Post

Third Place: Laura  Dudnick, “S.F. celebrates 26 years of sea lions making a splash at Pier 39,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Feature Story / Serious Nature

First Place: Michael Barba, “Behind the gates: The living hell on San Quentins death row,” San Francisco Examiner

Second Place: Joe Fitzgerald Rodriguez, Laura Dudnick, “Warren Hinckle, beloved longtime S.F. newsman, dies at 77,” San Francisco Examiner

Third Place: Na Nina Li, “Agricultural Technology  Good for Environment and Harvest,” Sing Tao Daily

Newspapers-Daily, Front Page Design

First Place: Ming Vong, “Mission Statements,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Headline

First Place: San Francisco Examiner Staff, “S.F. Examiner Front-Page Headlines,” San Francisco Examiner

Second Place: Dave  Price, “Daily Post headlines by Dave Price,” The Daily Post

Newspapers-Daily, Investigative Reporting

First Place: Joshua Sabatini, “Pay-to-Play: Campaign Gifts and City Contracts Point to Corruption,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, News Story

First Place: Michael Barba, “Bayview school enrollment dips to 20-year low,” San Francisco Examiner

Second Place: Jennifer  Nowell, “Sensational news story was flat wrong,” The Daily Post

Third Place: Austin Walsh, “New pro-growth group taking on old notions: Yes in my backyard advocates support smart growth to address housing crisis,” San Mateo Daily Journal

Newspapers-Daily, Photography / Feature

First Place: Jane Tyska, “Rainy Graduation,” Oakland Tribune

Second Place: Jessica Christian, “San Francisco Ballet’s Nutcracker,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Photography / News

First Place: Jane Tyska, “Peaceful Protest,” Oakland Tribune

Second Place: Jessica Christian, “Will San Francisco see the writing on the wall?,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Photography / Photo Series

First Place: Jessica Christian, “A look inside San Quentin’s Death Row,” San Francisco Examiner

Second Place: Jane Tyska, “Homeless Mobile Medicine in Oakland,” Oakland Tribune

Newspapers-Daily, Photography / Sports

First Place: Jane Tyska, “Stephen Curry breaks 3-pointer game record,” Oakland Tribune

Second Place: Jane Tyska, “Missed Catch,” Oakland Tribune

Newspapers-Daily, Profile

First Place: Joe Fitzgerald Rodriguez, “Meet the S.F. man responsible for more than a quarter of all tech business complaints,” San Francisco Examiner

Second Place: Jondi  Gumz, “Dealing with Dementia: Tim Fitzmaurice shares his story,” Santa Cruz Sentinel

Third Place: Joshua Sabatini, “Retired Judge Quentin Kopp ready to return to City Hall,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Series or Continuing Coverage

First Place: Joshua Sabatini, “Injecting Politics: The Battle for Supervised Drug-Use Facilities,” San Francisco Examiner

Second Place: Joshua Sabatini, “A Decade of Tracking Homeless Deaths,” San Francisco Examiner

Third Place: Joshua Sabatini, Michael Barba, “Dark Money Floods into San Francisco Elections,” San Francisco Examiner

Newspapers-Daily, Sports Feature

First Place: Daniel Brown, “Former 49ers Owner Eddie DeBartolo has his own Hall of Fame,” San Jose Mercury News

Second Place: Susan  Slusser, “As Ryan Madson rides (electric) wave of success,” San Francisco Chronicle


Newspapers – Non-Daily

Newspapers-Non-Daily, Blog / Commentary

First Place: Jim  Gardner, “Generation next: San Francisco’s housing market is eating its young,” San Francisco Business Times

Second Place: Jim  Gardner, “Blaming tech industry for housing woes misses the point,” San Francisco Business Times

Third Place: Chris Roberts, “Confirmed: San Francisco’s Klansman is a Marina Man,” San Francisco Weekly

Newspapers-Non-Daily, Breaking News

First Place: Sue Dremann, Jocelyn Dong, Veronica Weber, “Death investigation closes Palo Alto street,” Palo Alto Weekly

Newspapers-Non-Daily, Business/Technology Story

First Place: Mark Calvey, “Pulling the stagecoach out of the ditch,” San Francisco Business Times

Second Place: Peter Kane, “Animal Style,” San Francisco Weekly

Third Place: Cromwell Schubarth, “Slow Start for Equity Crowdfunding,” Silicon Valley Business Journal

Newspapers-Non-Daily, Columns-Features

First Place: Elizabeth Veras Holland, “Flamenco master embraced by adopted culture,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Columns-Sports

First Place: John  Murphy, “A visit with the champion of Coastside sports,” Half Moon Bay Review

Second Place: Carlos Barón, “The Devil’s Advocate,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Editorial Cartoons

First Place: Sirron Norris, “Kaepernick,” El Tecolote

Second Place: Gustavo  Reyes, “Islamophobia,” El Tecolote

Third Place: Lise Stampfli, “Twitter tax break,” Central City Extra

Newspapers-Non-Daily, Feature Layout Design

First Place: Doug Magill, Cromwell Schubarth, “Artificial Intelligence Is Already Here, and It’s Just Getting Started,” Silicon Valley Business Journal

Second Place: Mitch Green, “Body of evidence,” San Francisco Business Times

Third Place: Mitch Green, “Dueling for dollars,” San Francisco Business Times

Newspapers-Non-Daily, Feature Story / Light Nature

First Place: Molly Oleson, “’Case Cracked’,” Pacific Sun

Second Place: Charlie  Swanson, “We All Scream,” North Bay Bohemian

Third Place: Alma  Villegas, “The last dance? Dance Mission Theaters future uncertain,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Feature Story / Serious Nature

First Place: Tom  Gogola, “Condemned Men Talking,” North Bay Bohemian

Second Place: Rick Paulas, “A Speedier Death: The Battle Over California’s Death Penalty,” San Francisco Weekly

Third Place: Sue Dremann, “In pursuit of a plague,” Palo Alto Weekly

Newspapers-Non-Daily, Front Page Design

First Place: El Tecolote Staff, “Rise2016 Election,” El Tecolote

Second Place: Eric Pratt, Brenna Daugherty, “Where The Heart Is: The Story Behind San Francisco’s Official Ballad,” San Francisco Weekly

Third Place: Doug Magill, “Now Arriving at Diridon Station,” Silicon Valley Business Journal

Newspapers-Non-Daily, Investigative Reporting

First Place: Elena Kadvany, “Failed justice?,” Palo Alto Weekly

Second Place: Alex Emslie, Alexis  Terrazas, Nicole Reinert, “How a witness to fatal SFPD shooting of Amilcar Perez-Lopez came forward,” El Tecolote

Third Place: Alexis Terrazas, Atticus  Morris, “White Supremacy in the Bay Area,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, News Story

First Place: Gennady  Sheyner, “Huge political contributions spark outcry,” Palo Alto Weekly

Second Place: Elena  Kadvany, “A case of bullying,” Palo Alto Weekly

Third Place: Nikki Silverstein, “’Bone of Contention,’ ” Pacific Sun

Newspapers-Non-Daily, Photography / Feature

First Place: Manuel Orbegozo, “Peru’s crude crisis,” El Tecolote

Second Place: Patricio Guillamón, “The last dance?,” El Tecolote

Third Place: Joel Angel Juárez, “Frisco 5,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Photography / News

First Place: Vicki Thompson, “Trump San Jose Protest Draws Strong Reactions,” Silicon Valley Business Journal

Second Place: Natasha Dangond, “Ghostship,” El Tecolote

Third Place: Joel Angel Juarez, “State of unrest,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Photography / Photo Series

First Place: Natasha  Dangond, “Orlando Vigil,” El Tecolote

Second Place: Manuel Orbegozo, “The God that abandoned Lima,” El Tecolote

Third Place: Joel Angel Juarez, “Gateway to Europe,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Photography / Sports

First Place: Joel Angel  Juárez, “Cricket,” El Tecolote

Newspapers-Non-Daily, Profile

First Place: Peter Kane, “This Gutsy Gal and Her Wheel of Whiskeys: The Art of Wendy MacNaughton,” San Francisco Weekly

Second Place: Elizabeth Real, “A Profile of Ruben Abrica, the First Latino Mayor of East Palo Alto,” East Palo Alto Today

Third Place: Henrietta J. Burroughs, “East Palo Alto Today’s interns cover the news,” East Palo Alto Today

Newspapers-Non-Daily, Series or Continuing Coverage

First Place: Elena Kadvany, “Brock Turner trial,” Palo Alto Weekly

Second Place: Gennady Sheyner, “Affordable housing crisis,” Palo Alto Weekly

Third Place: Jody Meacham, “The Fight Over Where High-Speed Rail Goes,” Silicon Valley Business Journal

Newspapers-Non-Daily, Sports Feaure

First Place: John  Murphy, “Quite a lineup — Donovan sisters shine on area softball diamonds,” Half Moon Bay Review

Second Place: John  Murphy, “Wallace finds heat-winning waves,” Half Moon Bay Review

Third Place: John  Murphy, “Big heart fuels Cougars’ new trainer,” Half Moon Bay Review


Radio

Radio/Audio-Non-Commercial, Documentary

First Place: David Boyer, “The Intersection,” KALW

Radio/Audio-Non-Commercial, Feature Story / Light Nature

First Place: Hana Baba, “Sudan Party Bus: Teaching culture on wheels,” KALW

Radio/Audio-Non-Commercial, Feature Story / Serious Nature

First Place: Angela Johnston, “Searching for shelter in Silicon Valley,” KALW

Radio/Audio-Non-Commercial, Investigative Reporting

First Place: Angela Johnston, “Dead trees are fueling California wildfires, but what’s killing the trees?,” KALW

Radio/Audio-Non-Commercial, News Story

First Place: Liza Veale, “Where did San Francisco’s tent camps come from?,” KALW

Second Place: Nicole Grigg, “The long wait for a supermarket in San Francisco’s Bayview district,” KALW

Radio/Audio-Non-Commercial, Public Affairs Program (Staff of 1-4)

First Place: Jim Holley, “Feature Story of the Week – Billy Rios of White Scope,” KHMB Radio

Radio/Audio-Non-Commercial, Series or Continuing Coverage

First Place: KALW Staff, Bill Joyce, Aqueila Lewis, Angela Scott, Sabah Williams, Brenda Payton, Martin Reynolds, Jen Chien, Ninna Gaensler-Debs, Ben Trefny, Leila Day, Jeremy Dalmas, Hannah Kingsley-Ma, Holly McDede, Casey Miner, Liza Veale, Chris Hoff, Ted Muldoon, James Rowlands

“Sights & Sounds of East Oakland,” KALW

Second Place: Judy  Silber, Hana  Baba, Olivia Henry, Tom Levy, Chris Hoff, “The Spiritual Edge Project,” KALW

Radio/Audio-Non-Commercial, Sports Feaure

First Place: Ben  Trefny, Boawen Wang, Louis A.  Scott, Hana  Baba, Chris Hoff, Jame Rowlands, “Race, protest, respect, and the National Anthem,” KALW


Television

Television/Video, Feature Story / Light Nature

First Place: Tara Moriarty, Martin Holeton, “Sir Francis Drake Doorman,” KTVU Channel 2

Television/Video, Feature Story / Serious Nature

First Place: Martin Holeton, “Pok’n Go Murder,” KTVU Channel 2

Second Place: Melissa Chan, Erin Cauchi, Mike Anderson, “Community Patrol Tries to Fix Winnipegs Indigenous Street Gang Problem,” Al Jazeera America

Third Place: Melissa Chan, Erin Cauchi, Mike Anderson, “Canada’s Missing Indigenous Women,” Al Jazeera America

Television/Video, Videography

First Place: Mike Anderson, “Mike Anderson Videography,” Al Jazeera America

Journalism Awards

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>